
Trudnoća i bol u leđima
Skoro tri četvrtine trudnica ima problem sa bolom u leđima. Bolovi se najčešće javljaju u kasnijim mesecima i mogu se pogoršavati sa napredovanjem trudnoće. Neretko se može javiti i po rođenju deteta, ali često nestane sam od sebe par meseci nakon porođaja.
Problemi nastaju usled rasta bebe i širenja materice, kada dolazi do slabljenja mišića trbušnog zida, pomeranja težišta tela i povećanja telesne težine.
Najčešće se javlja kod žena koje su ranije imale probleme sa leđima, kod onih koje nisu bile fizički aktivne pre trudnoće, ili kod trudnica koje iz opravdanih razloga moraju da miruju.
Problemi se javljaju u krsnom delu leđa, u vidu nelagode, ukočenosti, bola. Bol može da se spušta i duž jedne ili duž obe noge. Pogoršava ga dugo stajanje, hodanje, podizanje stvari…
Kako se može sprečiti ili umanjiti bol za vreme trudnoće
Ukoliko ste u prilici vežbajte redovno, ali pre vežbi se konsultujte sa Vašim lekarom.
Osobe koje su se bavile fizičkom aktivnošću pre trudnoće, mogu to i nastaviti, samo slabijim intenzitetom i bez vežbi za trbušnu muskulaturu.
Osobe koje se nisu bavile fizičkom aktivnošću pre trudnoće, mogu započeti lagane vežbe razgibavanja, istezanja i relaksacije tek nakon trećeg meseca trudnoće.
Od šestog meseca trudnica kreće na psihofizičku pripremu.
Pored vežbi, savetuje se nošenje podupirujućeg pojasa, koji će znatno rasteretiti Vaša leđa od dodatnog opterećenja nastalog zbog povećanja težine.
Izbegavajte savijanje tela ukoliko su kolena opružena.
Nosite cipele sa niskom potpeticom.
Prilikom ležanja na boku postavite jastuk između nogu.
Savetuju se lagane, relaksacione masaže, koje se rade na specijalno izrađenoj stolici, tako da se ne vrši pritisak na stomak.